Arıza Notu General Mobile 4G One + GM 5 + GM 5 Plus Serisi IMEI Repair Tamir İşlemi

Pikachu

Administrator
Yönetici
20 Şub 2019
1,322
53
48
Ankara
General Mobile 4G One + GM 5 + GM 5 Plus Serisi IMEI Repair Tamir İşlemi Aşağıdaki Gibidir.

General Mobile 5 Plus için ayrı bir yöntem vardır ve GM 5 ve GM 4G One için aynı yöntemdir dikkat ediniz.

Not: Bu yapacağınız işlemlerden oluşacak olumsuzluklardan ahududu.org sitesi sorumlu değildir.

Cihazınızın gerekli yedeklerini alınız. Ve cihazın oem kilidini açınız ve usb hata ayıklamayıda açınız. Gmail hesabından çıkış yapınız.

Başlayalım özet olarak anlatacağım bilenler için. Sonra detaylı anlatımı aşağıda anlatacağım. İlk anlatımım GM 5 ve GM 4G One içindir.  • Cihazımıza öncelikle TWRP yüklememiz gerekecek. 2. Sonra TWRP üzerinden SuperSu yükleyip ROOT işlemi yapacağız.
  • Sonra kodlar ile cihazın diag port açacağız. 4. Sonra imei programı ile cihazın imei numarasını yazıp pass yazısı yeşil olunca işlem ok.
Detaylı anlatım;

General mobile gm 5 TWRP buradan indirin.
Burada bunu indirip kurunuz.
Sonra Burada bunu indirin masa üstüne alınız. Bunun içine General mobile gm 5 twrp dosyasını atın. İsmini sadece recovery olarak değiştiriniz. Sonra cihazı kapatınız ve 10 saniye bekleyin ses kısma tuşuna basılı tutarak usb ile pc'ye bağlayınız. Eğer pc cihazınızı görmez ise aygıt yöneticisine bakınız ve cihazınızı pc gördüğünden emin olunuz. Eğer sorun yaşıyorsanız usb driver Burada indirin ve manuel olarak kurunuz.
Sonra indirdiğimiz en son dosya içinde klavyeden shift tuşuna basılı tutarak mouse sag tıklıyoruz çıkan pencerede komut penceresini burada aç diyoruz. Çıkan siyah ekrana bu fastboot oem "unlock-go" komutu giriyoruz ve enter diyoruz (Tırnaklar Hariçtir) ve ekranda erase yazısı çıkana kadar bekleyiniz. Biraz geç açılır sabırlı olunuz. Bazen 20 dakika sürerebiliyor. Açıldıktan sonra cihazı tekrar kurun ve oem kilidini açın ve usb hata ayıklama açın. Tekrar cihazı kapatın 10 saniye bekleyin sonra ses kısma düğmesini basılı tutarak cihazı usb ile pc'ye takıyoruz. Şimdi yine siyah ekrana şu kodu giriyoruz. fastboot flash recovery recovery.img yazın enter diyoruz. Herhangi bir error vb. yazmaz ise yüklenmiş demektir. Şimdi cihazın bataryayı çıkartınız. Cihazı ses açma ve power tuşuna birlikte basarak açıyoruz. TWRP direk açılacak şimdi cihazı pc'ye bağlıyoruz.
Burada bulunan dosyayı bağlı bulunan telefonun hafızasının içine atıyoruz. Bilgisayarda Masaüstünde bilgisayar simgesine tıklayın cihazınız orada gözükecektir. Şimdi TWRP modundayken cihazı reboot yazan yere tıklıyoruz ve ardından recovery tıklıyoruz tekrar kapanıp açılacaktır. Şimdi install yazan yere tıklıyoruz. Ve SuperSU dosyasını yükleyin. Yükleme bitince reboot system now çıkacaktır. Cihazı açın sonra cihazın uygulamalarının içinde SuperSu göreceksiniz tıklayınız. Bir pencere açılacaktır Hayır teşekkürler olarak diyoruz. Şimdi cihazı usb ile pc'ye bağlıyoruz. Windows ve R tuşuna basın sonra cmd yazın aç diyoruz. Cmd komut ekranına ilk önce
adb shell Enter
su Enter bekle telefonun ekranına bak ve süper su izin ver.
setprop sys.usb.config diag,adb Enter
yazın artık diag port açıldı. Aygıt yöneticisinde com olarak cihazınız gözükecektir.

Şimdi herşey tamam geldi sıra imei değiştirme yöntemine ;
Burada bulunan programı indirin kurun ve açıyoruz. İmei 1 ve imei 2 kısmını da doldurun. Cihazınızın kendi imei numaralarını yazıyoruz. Programda com kısmında mutlaka bir sayı olmalıdır. Bu sayıyı program otomatik algılar. Eğer diag port açık ise zaten program com görecektir. Ve start tuşuna basın imei yazacak. Pass yazısı yeşil yandığı zaman işlem tamamdır. Cihazı yeniden başlatıyoruz ve imei kontrol ediyoruz.

Aynı işlemler General mobile one 4g içinde geçerlidir. Sadece twrp yüklerken bu vereceğim twrp'yi yükleyin. Geri kalan herşey aynıdır. İşte burada
Uyguladığım cihazların yazılım sürümleri ve modelleri aşağıdaki resimlerdedir.

Belki General mobile gm 5 Plus için uygulamak isteyen olursa onun içinde herşey aynı sadece twrp farklı olacak. Şimdi burada bulunan TWRP indirip yüklüyoruz. Geride kalan herşey aynıdır.

----------------------------------------------------

Bu anlattığımız işlemler General Mobile 5 Plus cihazı içindir.
  • Cihaza test yazılımı yükleyeceğiz.
  • Qfil ile yükleme yapılacak sonra test ekranında imei repair programı ile imei yazacağız.
  • Sonra cihazı ekranda bulunan reboot yazan yere tıklayarak shutdown deyip kapatacağız.
  • Sonra original yazılım yükleyip açılmasını bekleyeceğiz.
İşlem bu kadar.
Detaylı anlatım ;

1. Qfil programı

2. Tek Sim Test Yazılımı

3. Çift Sim Test Yazılımı

4. İmei Repair Programı

Yapılma Yöntemi ;
  • Cihazı kapatın 10 saniye bekleyin sonra ses açma tuşuna basarak cihazı usb ile pc'ye bağlayın. Fazla basılı tutmayın ses açmayı pc'ye takınca ses gelince bırakın. Yoksa recovery moda giriyor.
  • Cihaz aygıt yöneticisinde Qualcom olarak gözükmesi gerek. Gözükmüyor ise o zaman Qualcom usb driver kurun ve tekrar deneyin.
  • Qfil ile yazılımı seçin tek sim veya çift sim hangi cihaz elinizde ise onu seçin. Seçerken ilk alttan 2. Sonra gene 2. Seçip yükledim sıkıntı çıkmadı.
  • Ve yükleme yapın, yükleme bitince cihazı açın.
  • Cihazın usb sök tak yapın ve aygıt yöneticisini açın. Cihaz orada size diag port verecek.
  • Sonra imei repair programını açın ve port otomatik olarak tanınacak. Siz imei yazın ve pass yazısını görünce işlem tamamdır.
  • Sonra cihazın ekranında bulunan reboot yazan yere tıklayın ve oradan shutdown yazan yere tıklayın.
  • Cihaz kapanacaktır.
  • Şimdi cihazınız için indirdiğiniz stock original yazılımı açın ve cihazı pc'ye bu defa ses kısma basılı tutarak bağlayın.
  • Yani fastboot mod da olarak yazılım yüklemesi yapın.
  • İşlemler bu kadar yazılımı yükleyin ve açılmasını bekleyin.
  • Açılmaz ise recovery moda girip format atıyoruz. Recovery moda girmek için. Ses kısma power logo gelince sadece ses kısma basılı kalsın. Sonra Ses tuşları ile recovery gelin power basın. Sonra format atın. Açılmasını bekleyin, biraz geç açılacaktır acele etmeyiniz.